Síla myšlení: kuchařka pozitivních myšlenek

20.08.2018

Nebuď negativní! Tak tuhle větu čas od času slyší každý z nás, ale je vůbec možné se úplně zbavit negativních myšlenek? Pravděpodobně ne, a sport není výjimkou. Limitem kvalitního tréninku nebo soutěže však mohou být také nepatřičné pozitivní nebo neutrální myšlenky, které sice ve své podstatě nenesou žádnou negativní informaci nebo emoci, ale zpravidla vám snižují koncentraci a odvádí pozornost od sportovního či jiného výkonu. Je naprosto přirozené, že vás takové myšlenky a vnitřní promluvy potkávají, ale jak se jich zbavit? Obávám se, že snadná forma neexistuje. Práce s vaším vnitřním hlasem vyžaduje čas, energii a hlavně trénink. V ideálním případě ještě konzultaci s kvalitním koučem, trenérem, nebo psychologem. Je však pochopitelné, že pokud nejste vrcholoví sportovci, nebo nepotřebujete učinit výraznou změnu v pracovním výkonu aj., tak takové konzultace nepovažujete za potřebné (a možná pro vás ani skutečně nejsou). Navíc dostupnost kvalitních odborníků a jejich výběr je ve světě reklamy někdy náročný. Pokud se tedy rozhodnete, že se se svým vnitřním hlasem pokusíte pracovat samostatně, zde je několik tipů jak začít.

Velmi důležité je rozpoznat jaké negativní fráze a myšlenky vás nejčastěji napadají, a v jakých situacích. Pro začátek bude stačit, když tomu budete věnovat větší pozornost a identifikujete takové situace a fráze, které se vztahují k vašemu sportovnímu výkonu (stejným způsobem lze postupovat i v jiných odvětvích). O svém malém pozorovaní si klidně můžete vést zápisky, abyste se v nich dobře orientovali. Máte to? Dost možná jste právě zjistili, že velká část věcí co vás dnes napadla, už vás napadla a rušila také včera. Stejně tak i při tréninku nebo výkonu vaši pozornost odvádí podobné myšlenky a napadají vás podobné negativní fráze, které prochází vaším vědomím skrze váš vnitřní hlas. Pokud se vám podařilo podobné fráze, situace, nebo jiné příčiny - "spouštěče" nevhodných myšlenek identifikovat, právě jste udělali velký krok kupředu. Můžete s nimi totiž začít aktivně pracovat.

Techniky pro práci s nevhodnými myšlenkami jsou do sportovní psychologie vesměs převzaty z psychoterapie, proto je lze využít na širokou škálu situací i mimo sportovní výkon. Jednou z velmi známých technik je technika "STOP". Její princip je jednoduchý, ale o to náročnější může být její nácvik. Základem této techniky je uvědomění si nevhodné nebo rušivé myšlenky. Ve chvíli, kdy si její přítomnost uvědomíte, tak ji pomocí vlastního signálu STOP zastavíte. Aby zastavení proběhlo žádoucím způsobem, je nutné přenést svou pozornost a koncentraci zpět na požadovanou činnost nebo myšlenku. V případě sportovního výkonu by to mohlo vypadat například tak, že během tréninku se mé myšlenky začnou zabývat rušivým vjemem, např. tím co budu dělat večer, nebo se mi do mého vnitřního hlasu dostanou negativní fráze (např. už mě to dneska nebaví). Pomocí signálu STOP přeruším vědomě tyto myšlenky a nahradím je pozitivní frází (dneska zaberu a zítra to bude snazší) nebo se vrátím koncentrací ke sportovnímu úkolu.

Nácvik

Jak by měl váš signál vypadat? Osobně zastávám princip individuality. Měli byste najít slovo nebo gesto, které je vám přirozené. Osobně preferuji spíše gesta, která budou pro vás jednak reprezentovat slovo stop, a zároveň je možné je provádět během vašeho sportovního výkonu (plácnutí přes stehno, zatnutí pěsti aj.). Výhodou gest může být jejich využití mimo sport nebo v situacích, kdy se nacházíte ve společnosti lidí, před kterými své heslo nechcete prezentovat. Stejně vám však poslouží také slovo STOP, DOST, nebo jakékoliv jiné, které se rozhodnete použít. Ovšem doporučuji používat slovo, jenž je pro vás již na začátku významově blízké k zastavení.

Jestliže jste si již zvolili svůj silný stop signál, můžete začít s nácvikem. Ať už jste si zvolili jakoukoliv formu, doporučuji v začátku nácviku vyslovovat frázi nahlas. V případě, že jste zvolili neverbální signál, tak jej pro začátek kombinujte s hlasitým vyslovením slova STOP, nebo podobným. Pokud se vám již podařilo přenášet koncentraci vhodným směrem nebo měnit své vnitřní promluvy za pozitivní a posilující fráze, můžete zkusit vyslovovat svůj signál pouze skrze svůj vnitřní hlas. V případě neverbálních signálů se třeba i dopracujete k využití pouze neverbálního gesta bez fráze. Nezapomínejte vědomě přenášet pozornost správným směrem a vše si zkoušet nejdříve během tréninku. Během závodu nebo zápasu je větší přítomnost stresu a využití stop techniky bude pro vás pravděpodobně náročnější, proto je předchozí nácvik na místě.

Návyk na využití svého signálu můžete posílit také mimo sportovní činnost pomocí představ, nebo využitím při zastavovaní negativních myšlenek a vnitřního hlasu mimo sportovní činnost. S pravidelnou praxí se účinnost vašeho signálu bude zvyšovat.

Mezi další metody bychom mohli zařadit transformaci negativních frází vnitřního hlasu na pozitivní. To může být pod tíhou aktuální situace a stresu při sportovním výkonu velmi náročné. Proto bych opět doporučil vycházet z vašeho malého pozorování a zkušeností. Pokud se předem připravíte na negativní situace, které mohou nastat, tak bude o to snazší je měnit v reálném závodním stresu na pozitivní. Například spousta sportovců má občas pocit, že rozhodčí pomohl soupeři. Někdy to tak i skutečně může být. V takových případech může být pro spoustu sportovců náročné udržet koncentraci nebo pozitivní vnitřní hlas. Každá sportovní individualita se s takovou situací vyrovnává s různou úspěšností. Na takové případy se však dá předem připravit, zvláště pak, pokud s tím máte větší potíže. Transformace na pozitivní frázi by pak mohla vypadat například následovně "Dement... je slepý?...jednoznačně faul" -> "Nevadí, nedá se ni dělat, stejně vyhraju...". Realitou totiž je, že se skutečně nedá dělat nic a negativní fráze nebo výrazný tok vnitřního hlasu vám může poškodit výkon. Připravit se můžete také na vnější podmínky - počasí, kvalita vybavení atd...Tyto podmínky se často stávají spouštěčem negativních frází a myšlenek. Transformovat je můžete například způsobem, že podmínky jsou stejné pro všechny nebo jinak. Změnu negativního vnitřního hlasu na pozitivní lze samozřejmě kombinovat s technikou STOP.

Samozřejmě technik na práci s vnitřním hlasem je mnoho, a každý by měl hledat individuálně, co mu vyhovuje. To vychází i z rozdílných příčin a podob negativních frází vašeho vnitřního hlasu. O individualizaci svědčí také využití metafor ("rychlý jako gepard"), které sportovci často využívají pro navýšení výkonu. V některých výzkumech se ukázalo, že pokud je metafora vytvořena sportovcem a je s ní ztotožněn, může skutečně částečně pomoci s optimalizací výkonu (např. Hanin & Stambulova, 2002). Doporučit mohu taky kombinaci více technik, a to nejen z práce s vnitřním hlasem. Nebojte se tedy zkoušet.

Tento článek navazuje na: Síla myšlení: naučte svůj vnitřní hlas pracovat pro vás!

Zdroje:

Hanin, Y. L., & Stambulova, N. B. (2002). Metaphoric Description of Performance States: An Application of the IZOF Model. The Sport Psychologist, 16(4), 396-415. https://doi.org/10.1123/tsp.16.4.396

Weinberg, R. S., & Gould, D. (2011). Foundations of sport and exercise psychology (5th ed). Champaign, IL: Human Kinetics.