Hmotnost a štěstí (zdraví)

13.05.2019

Mnoho lidí se mě ptá, jak snížit hmotnost, kolik by měli vážit či kolik kilo týdně by měli shodit. Jsou i tací, kteří mají dokonce naprosto přesnou představu o tom, kolik by měli a chtějí vážit. Domácí váha začíná být povinnou výbavou bytu většiny z nás a dokáže sehrát velmi zásadní roli v ranním harmonogramu. Za mě je váha nepřítel číslo 1. Hmotnost je jistě důležitým ukazatelem, ale taky je to ukazatel, který se dynamicky mění. V podstatě ani není hlavním ukazatelem zdravotních rizik. Mnohem důležitější jsou obvody kolem pasu a boků, které nám přesně určí tělesnou distribuci podkožního tuku. Právě distribuce by nás měla zajímat ze všeho nejvíc. Zvýšené množství tuku v oblasti břicha (tzv. viscerální tuk) je zásadním rizikovým faktorem pro celou řadu onemocnění, a proto nám může být docela jedno, jaká je naše hmotnost. Zmíněné obvody mohu jednoduše sledovat pomocí krejčovského metru a pokud se mi podaří "shodit" něco přes pas či boky, jednoznačně to poznám hlavně na oblečení.

Důvod, proč o tom píšu je ten, že snažím-li se ovlivnit čistě svou hmotnost, pak se mi to nemusí vždy dařit podle představ. Zvláště pokud kombinuji vytrvalostní a silové cvičení anebo pokud s cvičením začínám. To často vede k odbourání tukové tkáně, ale zároveň k tvorbě tkáně svalové. Hmotnost se proto nemusí rapidně měnit. Ať už je cílem hmotnost snížit či zvýšit.

Všem, kteří jsou ze své hmotnosti nešťastní bych doporučil následující:

  • Zaměřte se na zdravotní benefity cvičení a zejména radost z pohybu. Hmotnost, obvody, tělesné složení, vzhled atd. jsou jistě důležité faktory. Budu-li však dělat pohybovou aktivitu pouze a jen účelně, protože chci zhubnout nebo přibrat, pak se mi to stejně nemusí podařit, protože mě to přestane bavit.
  • Mnohem důležitějším ukazatelem efektivity cvičení jsou tělesné obvody a tělesné složení. Obvody mi může naměřit kdokoli (při kontrole by to měl být opět tentýž člověk!) a analýza tělesného složení je v dnešní době už také poměrně dostupná. Tyto měření není potřeba dělat každý den či týden. Moc se toho nezmění. Opakujte minimálně s odstupem jednoho měsíce.
  • Hmotnost berte jako doplňkové měření, které taky dělám jednou za čas. Musím si ale uvědomit, že je ovlivněna průběžnou změnou zastoupení jednotlivých tělesných tkání - tuková a svalová. Každá má jinou hustotu a obsah vody, jiná je tedy i hmotnost těchto tkání!
  • Další pomůckou, zda jsou trénink a strava správně nastaveny, může být fotografie. Jelikož se my a naše blízké vidíme velice často, je pro nás těžké objektivně posoudit, zda se naše tělo mění. Není proto na škodu si udělat srovnání pomocí fotografie.
  • Buďte co nejaktivnější. Zabijákem dnešní doby je zejména inaktivita. Složení stravy je neméně důležité, ale pokud budu energii jen přijímat a nebudu ji vydávat pohybovou aktivitou, pak se nikam nedostanu. Možná tak ve 40 do nemocnice. Proto bych chtěl podtrhnout obrovský význam chůze, pobytu venku v přírodě a běžných denních činností jako je chůze s nákupem domů, úklid, práce na zahradě atp. Ne všichni rádi běhají maraton, ale procházka lesem by měla být příjemná pro všechny...

Ve zdravém těle zdravý duch. Takže proč bychom měli dělat něco, co nás nebaví jen proto, že máme nějakou utkvělou představu o ideální hmotnosti. Každý z nás musí být aktivní a musí odolat nástrahám potravinového průmyslu, pokud chce být zdravý, chce dobře vypadat a chce být efektivní.

Ve stravě i pohybové aktivitě mi přijde, že mnozí z nás díky internetu všechno až příliš řeší a pak jsou z toho nešťastní. Doufám, že tento příspěvek některým ponoukne myšlenku, aby více poslouchali své vlastní tělo než názory internetových "odborníků" a doporučení od odborníků vnímali kriticky a s nadhledem.

Čímž doufám, že jsem některé z vás neodradil od čtení našich dalších příspěvků :-D

Mgr. Tomáš Hlinský